Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożegnanie uczennicy - Interpretacja

  Czytając wiersz Safony można jasno odczytać emocje, jakie stara się ona przekazać swojemu odbiorcy. Jest to zazdrość pomieszana z bólem i tęsknotą. Zastanawiający może być sam tytuł utworu: Pożegnanie uczennicy. Safona była znana z tworzenia poezji miłosnej. Jednakże poezja ta była kierowana głównie ku jej uczennicom, co może świadczyć o skłonnościach Safony do kobiet.

Wiersz Safony można zinterpretować na dwa sposoby:

Wiersz jest kierowany do jeden z uczennic Safony. Być może darzyła ona dziewczynę wyjątkowym uczuciem, które zostało jednak odrzucone w momencie pojawienia się urodziwego mężczyzny. Pożegnanie może być wyrazem poczucia głębokiego odtrącenia ale i zazdrości, o to, iż uczennica przerosła samą nauczycielkę. Wiersz ten jednak można również odczytać jako pożegnanie z ukochanym, który albo nie zna prawdziwych uczuć Safony albo też wzgardził nimi, gdyż ujrzał kobietę, która bardziej go zainteresowała i zaintrygowała.